Radost s Coton de Tuléar


O plemeni Coton de Tuléar

Historie a povaha

Dle staré legendy, kolem roku 1500, na pobřeží Madagaskaru ztroskotala loď. Jediným, kdo katastrofu přežil, byl párek bílých psů. Doplavali až na jižní část ostrova, poblíž města Tuléar. Zde, aby nás potěšili, se začali radostně množit.


Viki

Cotonek získal své jméno podle srsti, která je bílá a nadýchaná, podobná bavlněnému chmýří . Rovněž bývá nazýván "Bavlníkový pes z Madagaskaru". Jeho srst je bílá nebo bílá se stopami barev světle šedé nebo plavé, které jsou v mládí tmavší. Toto zbarvení se objevuje na uších nebo třeba na prdelce. Délka srsti je kolem 8 cm. Srst nelíná, ale potřebuje pravidelné česání a kartáčování.

Stará malgašská legenda vypráví o rychlosti a chytrosti tohoto pejska. skupinka cotonů chtěla přebrodit řeku, ale ta byla plná krokodýlů. Nejdříve si cotoni našli vhodný brod a pak jeden z nich odběhl po proudu a začal vytrvale štěkat na vzdáleném břehu. Když krokodýly odlákal, doběhl ostatní a přebrodil se s nimi. A jaký je cotonek nyní? Báječný rodinný psem, který miluje děti. Je připraven kdykoliv ke hrám. Je oddaný svému pánovi a umí dokonale oplácet jeho lásku. Nevybírá si jen jednoho člena rodiny jako svého pána, ale jeho pánem je rodina celá. Cotonek je drobný pejsek, má nádherné, hluboké, kulaté oči a nesmírně inteligentní výraz. Je úžasně vitální, ale dokáže se naprosto přizpůsobit své rodině, takže zvládne jak dlouhé výlety, tak mu postačí malá procházka, hlavně když se bude moci večer uvelebit vedle nějakého člena rodiny na kanapi a nechat se hladit. Miluje hračky, oddaně je nosí a radostně pro ně běhá. Rád panáčkuje, je to komediant, který se neustále směje. Mnohdy je nazýván antidepresivním psem a je doporučován lidem, žijícím v nervovém vypětí. Miluje děti, miluje všechna ostatní zvířata. Je velmi inteligentní, snadno a rychle se učí, je přizpůsobivý. Je oddaný své rodině a její lásku jí mnohonásobně oplácí. Je naprosto nekonfliktní, zbytečně neštěká, ale dokáže upozornit na nevítaného návštěvníka.